Wirtualne wyścigi konne – zakłady w STS
W ostatnim czasie można zaobserwować spory wzrost zainteresowania virtualami, wśród których jedną z głównych pozycji zajmują wirtualne wyścigi konne. Paradoksalnie, do rozwoju popularności sportów wirtualnych, w tym związanego z gonitwami koni, przyczyniła się pandemia koronawirusa, która na długi czas sparaliżowała wiele tradycyjnych dyscyplin i rozgrywek na całym świecie. Alternatywą stała się pasjonująca rozrywka o dużym poziomie realizmu, możliwość zawierania prawdziwych zakładów przez całą dobę (w cyklu 24/7) i błyskawicznie rozliczane kupony. To właśnie największe atuty wirtualnych wyścigów konnych, ale z pewnością nie jedyne.
Nawet, kiedy sport w klasycznym wydaniu powrócił na stadiony, korty i boiska – to wirtualne wyścigi koni nadal cieszą się niegasnącym sentymentem wśród licznej rzeszy amatorów zakładów bukmacherskich. Widowiskowość, klimat i specyfika towarzysząca gonitwom z udziałem tych zwierząt, przyczyniły się przy okazji do zwiększenia zainteresowania tradycyjnymi wyścigami koni oraz internetowymi zakładami związanymi z obstawianiem tego typu rywalizacji. Jedną z firm, która oferuje zakłady bukmacherskie na wirtualne wyścigi konne, jest największy w Polsce legalny bukmacher STS.
Wirtualne wyścigi konne w STS należą do kategorii sportów wirtualnych, wśród których miłośnicy virtuali mogą znaleźć także piłkę nożną, koszykówkę, tenis ziemny czy wyścigi psów. Wyścigi koni generowane są przez program komputerowy, a za przebieg każdej gonitwy, jak i ostateczny jej rezultat – odpowiada specjalny algorytm. Oprócz czynnika losowego, przy finalnym ustalaniu wyniku rywalizacji koni na torze, algorytm bierze pod uwagę szereg innych zmiennych, jak np. aktualną formę i inne parametry danego zwierzęcia.
Symulowane wyścigi działają na bazie rozbudowanych statystyk historycznych z udziałem każdego konia, do których dostęp ma również użytkownik serwisu bukmacherskiego. Gracz ma m. in. możliwość znalezienia potrzebnych do analizy informacji w obszernym archiwum z wynikami wcześniejszych wyścigów. Obstawiając zakłady na poszczególne gonitwy, warto też zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat konia, jak jego płeć, wiek czy ranking (klasyfikacja).
Wirtualne wyścigi konne w STS odbywają się naprzemiennie na czterech torach o zróżnicowanej charakterystyce. Warto np. sprawdzić, jaki wpływ może mieć rodzaj nawierzchni toru czy jego długość na szanse danego konia na dobry rezultat. Poniżej tory, na jakich organizowane są wirtualne wyścigi konne w STS:
- Tor Kraków – osadzony w urzekającej scenerii drzew, rozlewisk, mostków i średniowiecznych budowli. Tor ma długość 1,8 km i posiada nawierzchnię trawiastą (darń), a wyścigi odbywają się tutaj na dystansach 1,0 km oraz 1,6 km,
- Tor Katowice – arena w otoczeniu zieleni, jezior i lasów. Tor ma długość aż 3,57 km i posiada nawierzchnię żużlową, a wyścigi odbywają się tutaj na dystansach 1,0 km oraz 1,6 km,
- Tor Warszawa – umieszczony w sercu wielkiej metropolii tor o długości 2,35 km ma nawierzchnię żużlową, a wyścigi odbywają się tu na dystansie 1,0 km oraz 2,0 km,
- Tor Poznań – unikatowe miejsce o zróżnicowanej gamie krajobrazowych detali. Tor ma długość 2,7 km i posiada nawierzchnię darniową (trawa), a wyścigi odbywają się tutaj na dystansach 1,0 km oraz 2,0 km.
Program komputerowy odpowiedzialny za generowanie wirtualnej rozgrywki, umożliwia podgląd rywalizacji na torze. Prezentowana jest ona w formie atrakcyjnej wizualnie, płynnej animacji, wiernie odtwarzającej mechanikę ruchu koni oraz dosiadających ich dżokejów. Mnogość detali i dynamiczna symulacja każdej gonitwy powoduje, że wirtualne wyścigi konne wyglądają bardzo realistycznie.
Przed rozpoczęciem nowej gonitwy, gracz może wnosić zakłady bukmacherskie w STS na różnego typu zdarzenia. W ramach szerokiego rynku zakładów w obrębie poszczególnych wyścigów, na kuponach można umieszczać m.in. typy na zwycięzcę biegu, kolejność na mecie trzech pierwszych koni albo obecność danego konia na podium (TOP 3).